لطفا صبر کنید ...

درمان سردرد ميگرني با طب سوزنی

Tebsoozani.com-452.png

درمان سردردهای ميگرنی با طب سوزنی

 • از آنجايي که طب غربی هميشه قادر به درمان موفقيت آميز سردردهای ميگرنی نمی باشد، بسياری از اين بيماران به متخصصين طب سوزنی مراجعه مي کنند.
  يک تئوری شايع پزشکی در مورد علت ايجاد سردردهای ميگرنی آن است که گرفتگی عضلانی غير طبيعی که به دنبال آن شريان هاي مغز بطور غير طبيعی گشاد می شوند (بخصوص شريان هايی که به جلوي مغز خونرسانی مي کنند) باعث بروز سردردهای ميگرنی مي شود. اسپاسم اوليه باعث مي گردد که به اندازه کافی خون به چشمها نرسد و به همين دليل قبل از بروز سردردهای ميگرنی، عده اي از بيماران دچار مشکلاتی در چشمها مي شوند. سپس شريان ها شُل و گشاد شده و مقدار زيادی خون به مناطقی که دچار کمبود خون شده اند وارد می گردد.
 • ورود اين مقدار زياد خون است که سبب بروز سردردهای شديد ميگرنی می شود. به محض اينکه سردردهای ميگرنی شروع شدند، مصرف قرص های مسکن مثل آسپيرين و استامينوفن معمولاً قادر به از بين بردن اين سردردها نمی باشند. هدف درمان طب غربی آن است که سردردهای ميگرنی را قبل از اينکه وارد مرحله شروع سردرد شود با پيشگيری از گشاد شدن غير طبيعی شريان های مغزی جلوگيری نمايد. مشتقات داروهای ارگو که اساس تعداد زيادی از درمانهای ميگرنی را تشکيل می دهند داروهای منقبض کننده عروق مي باشند. آنها با جلوگيری از گشاد شدن شريان ها موجب متوقف شدن سردردها می شوند.

  علائم و بررسی بیمار دارای سردرد میگرنی

 • اکنون اجازه دهيد که فرد بيماری را بررسي نماييم که با شکايت سردرد ميگرنی به يک مطب طب سوزنی مراجعه کرده است. بيمار خانم جوانی است که سردرد خود را اين چنين توصيف مي کند :”درد از بالاي يک چشم شروع شده، به بالا می رود و تا پشت گردن امتداد می يابد. اين درد شديد و ضربان دار بوده و باعث گرم شدن و گُرگرفتگی صورت می شود.” در هنگام مراجعه به مطب و در بين راه سردرد او شروع شد و وقتي به مطب طب سوزنی رسيد سردرد او فوق العاده شديد بود. متخصص طب سوزنی با مشاهده صورت گُرگرفته و قرمز بيمار متوجه شد که او دچار يک وضعيت گرمايی است. هنگامی که چشمهای او معاينه شد، چشمها به نظر ملتهب مي آمدند و بيمار نيز شکايت داشت که نور باعث ناراحتی در چشمهای او می شود. اين علايم نشان دهنده آن است که بر اثر افزايش يانگ در بدن، حرارت و گرمای بدن زياد شده است. زبان قرمز و پوشش زرد رنگ بر روی آن نيز از علايم ديگر نشان دهنده گرمای زياد بدن می باشد. نبض سريع و پرقدرت اين بيمار نيز حاکی از حرارت زياد بوده که بيانگر وجود يک سندروم خارجی همراه با افزايش يانگ می باشد.

  درمان سردرد میگرنی

 • بنابراين برای درمان اين بيمار بايد هدف آن باشد که اين افزايش يانگ را کاهش داده و دوباره تعادل بين يانگ و يين را برقرار نماييم. با اين کار حرارت بدن را که بر اثر افزايش يانگ ايجاد شده است را سرد می کنيم . مسيري که درد در آن ايجاد می شود (يعني از چشم تا بالای سر و سپس پايين تا پشت گردن) با مسير مريدين کيسه صفرا مطابقت دارد . بنابراين نقاطی از اين مريدين و همچنين نقاط موضعی ديگری که در محل بروز درد قرار دارد برای فرو کردن سوزن مورد استفاده قرار می گيرند. درمان را می توان هم در در حين بروز سردردهای ميگرنی براي متوقف کردن آن و هم در مواقع بين سردردها که بيمار احساس دردی ندارد انجام داد. در هر دو مورد، برقرار نمودن تعادل بين يانگ و يين (YIN) به پيشگيری از حملات بعدی سردرد کمک می کند. همچنين به بيمار توصيه می شود که از کشيدن سيگار، نوشيدن الکل و خوردن گوشت قرمز خودداری کند زيرا اين موارد باعث تحريک افزايش يانگ در بدن می شوند.
 • نقاط مورد استفاده در طب سوزنی در درمان سردردهای ميگرنی عبارتند از:
  ST8 – SJ5 – GB14 – GB17 – GB20 – GB41

 

ارتباط با ما

تهران - خیابان شريعتي - روبروی مترو شریعتی - کوچه زرین - پلاک 31 - واحد 10
تلفن تماس : 22904799 ، 26414399
پست الکترونیک : info@soozaniran.com

aparat  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی
طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی طب سوزنی  طب سوزنی

تمامی حقوق این سایت برای دکتر سید جعفر محقق محفوظ است.