لطفا صبر کنید ...

درمان آرتروز با طب سوزنی

Knee-Pain-Acupuncture-2-672x372.jpg

آرتريت روماتوئید و درمان آرتروز  با طب سوزنی

از آنجايي که اکثر افراد معمولاً اين تصور را در ذهن دارند که طب سوزني فقط براي تسکين دردها کاربرد دارد، احتمالاً بيماري آرتريت (التهاب مفاصل) از شايعترين بيماريهايي است که بيماران براي درمان خود به يک متخصص طب سوزني مراجعه مي کنند.
در طب غربي اکثر موارد آرتريت را بصورت آرتروز (استئوآرتريت) يا آرتريت روماتوئيد تقسيم بندي مي کنند. آرتروز بيماري اي است که بر اثر فرسودگي مفصل ها ايجاد مي شود و بنابراين بيشتر در افراد مسن ديده مي شود. در افراد جوان، اين بيماري معمولاً در مفصل هايي بروز مي کند که قبلاً دچار صدمه شده باشند.

اين بيماري مفصل هاي بزرگ را گرفتار مي کند (مفصل هايي مثل مفصل لگن و مفصل زانو). هنگامي که سطوح طبيعي مفصلي فرسوده شده و از بين مي روند، تجمعاتي از کلسيم در آن ايجاد مي شوند و بيمار متوجه مي شود که مفصلش سفت شده و دردناک مي گردد (بخصوص در هنگام حرکت دادن مفصل). از سوي ديگر، بيماري آرتريت روماتوئيد يک بيماري التهابي است که مي تواند افراد را در هر سني گرفتار کند (حتي بچه ها نيز ممکن است دچار اين بيماري شوند).

بطور کلي در بيماري آرتريت روماتوئيد، مفصل هاي کوچکتر دچار مشکل مي شوند و ملتهب و تغيير شکل مي يابند. بعضي از اين بيماران بطورکامل بهبود مي يابند در حالي که عده اي ديگر ممکن است از کار افتاده و زمين گير شوند. با اينحال اکثر افرادي که دچار آرتريت روماتوئيد مي شوند بدون اينکه دچار موارد شديد آن گردند درجاتي از ناتواني را تجربه مي کنند. بنا به دلايلي، اين بيماري در بين خانمها شايعتر از مردان مي باشد.

انواع آرتریت

ويژگي هر دو نوع اين آرتريت ها آن است که مفصل ها دردناک و سفت مي شوند و ممکن است متورم شده و باد کنند. در طب سنتي چين، اين علايم و مشکلات را به انسداد جريان چي (QI) در بدن نسبت مي دهند که اين وضعيت يا بر اثر گرفتاري مريدين ها به علت تهاجم عوامل خارجي ايجاد مي شوند و يا بر اثر صدمه ديدن يک مريدين ايجاد مي گردد. صدمه به يک مريدين ممکن است در ابتدا بصورت کاملاً موضعي در يک جا باشد اما اگر درمان نگردد اختلال در جريان چي (QI) ممکن است گسترش يافته و ساير مريدين ها را نيز گرفتار سازد. براي مثال، اگر يک فوتباليست دچار صدمه اي در زانويش شود، زانوي او متورم و کبود مي شود.

اين وضعيت بعد از مدتي بهبود يافته و زانو به وضعيت طبيعي خود باز مي گردد. از سوي ديگر، اگر اين فوتباليست سعي کند که قبل از بهبودي کامل، دوباره فوتبال بازي کند، اين وضعيت مي تواند با بهبودي او تداخل نموده و باعث مزمن شدن مشکلش شود. در طب غربي اين وضعيت اين چنين شرح داده مي شود که يک صدمه اوليه باعث بروز واکنشي در مفصل مي گردد که با فشارها و استرس هاي بيشتري که بر آن وارد مي شود منجر به يک وضعيت التهابي مفصل (آرتريت) مي شود.

درمان آرتریت

طب سنتي چين عقيده دارد که صدمه اوليه باعث بروز اختلال در جريان چي (QI) در مريدين کيسه صفرا مي شود. از آنجايي که جريان چي(QI) به حالت طبيعي خود باز نمي گردد، اين اختلال گسترش يافته و به مريدين مثانه، معده، کبد، کليه و طحال انتشار مي يابد . اين انسداد جريان چي (QI) است که باعث بروز درد و تورم در مفصل مي شود. يک متخصص طب سوزني با زدن سوزن به نقاط خاصي مي تواند اين انسداد را برطرف نموده و مشکل بيمار را حل نمايد. بيماري آرتريت اغلب در بيش از فقط يک مفصل رخ مي دهد .

يک خانم ميانسال با شکايت از درد در مفاصل و آرتروز به يک متخصص طب سوزني مراجعه نموده است. او اين مشکل را چندين سال است که دارد و مشکل او به ويژه در آب و هواي سرد و مرطوب بدتر مي شود. در ماههاي تابستان، حالش بهتر بوده و تحرک بيشتري دارد. دردي که در مچ دستهايش دارد و نيز درد و گزگز انگشتانش باعث شده است که نتواند بخوبي از انجام کارهاي خانه، خياطي کردن و يا نامه نوشتن برآيد.

وضعيت بیمار مزمن بوده و مشکل او با سرما و رطوبت بدتر مي شود. بنابراين رطوبت و سرما ممکن است از عوامل خارجي ايجاد کننده بيماري او باشند.
در معاينه اين بيمار مشخص شد که اطراف مفاصل گرفتار او مقداري تورم وجود دارد. اين وضعيت نيز بيانگر آن است که انسدادي در جريان چي (QI) وجود دارد. زبان او داراي پوشش نازک، مرطوب و سفيد مي باشد که نشان دهنده تهاجم سرما و رطوبت به بدن مي باشد. و بالاخره اينکه نبض او عميق و آهسته مي باشد. چنين نبضي بيانگر آن است که بيماري او داخلي (و بنابراين مزمن) بوده و ماهيت آن سرد مي باشد.

درمان با طب سوزنی

براي درمان اين بيمار، متخصص طب سوزني از نقاطي استفاده مي کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بين برده و انسدادي که در جريان چي (QI) وجود دارد را برطرف نمايد. بعلت مزمن بودن بيماري، توليد چي (QI) حفاظتي بدن نياز به تحريک دارد تا به بيمار کمک نمايد که با بيماري اش مقابله کند. همچنين متخصص طب سوزني ممکن است از نقاطي در دست و مچ دست استفاده نمايد تا از مشکلات بيمار کم کند. اکنون به بيمار ديگري نگاه مي کنيم که از نظر طب غربي دچار يک حمله حاد آرتريت روماتوئيد شده است.

موضوع جالب در اينجا آن است که هر دوي اين بيماران (چه بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد مزمن و چه بيمار مبتلا به نوع حاد آن) توسط طب غربي با يک نوع از داروها درمان مي شوند (داروهاي مسکن، ضد التهاب و احتمالاً کورتون ها). با اينحال از نظر يک متخصص طب سوزني، درمان اين دو بيمار کاملاً با يکديگر متفاوت خواهد بود زيرا مشکل آنها با هم تفاوت مي کند.

اين بيمار دومي يک خانم سی ساله است که اخيراً دچار ورم و درد در مفاصلش شده است. او دچار تب خفيفي است و مفاصل مبتلايش قرمز و گرم هستند. درد مفاصل او مانند بيمار قبلي ثابت نمي باشد. بعضي از روزها زانوهايش خيلي دردناک هستند و بعضي از روزها مچ دستهايش دردناک مي شوند. گاهي اوقات نيز مچ پاهايش مشکل ساز مي گردند.

علت بروز مشکل

با توجه به شرح حال بيمار، متخصص طب سوزني متوجه مي شود که تهاجم گرما (ايجاد قرمزي مفاصل و تب) و باد (انتقال درد از يک مفصل به مفصل ديگر) باعث بروز مشکل در اين بيمار شده است. با مشاهده صورت گُر گرفته بيمار مشخص مي شود که يک بيماري گرم وجود دارد. زبان بيمار قرمز بوده و داراي پوشش زرد مي باشد. نبض او نيز سريع و پرقدرت است. در مورد اين بيمار نيز بايد هدف از درمان آن باشد که عوامل خارجي مهاجم که باعث بيماري شده اند (يعني گرما و باد) از بدن بيمار دفع شوند و انسداد جريان چي (QI) برطرف گردد. هنگامي که جريان چي (QI) دوباره در بدن جريان طبيعي خود را به دست بياورد و گرما و باد نيز دفع شوند، مفاصل بيمار نيز به حالت طبيعي خود باز خواهد گشت.

نقاط مورد استفاده در طب سوزنی در درمان آرتروز (استئوآرتريت) عبارتند از: LI4 – LI5 – ST36 – SP10 – SI 4 – SJ 3 – SJ4 – SJ5 – SJ6 – REN6
نقاط مورد استفاده در طب سوزنی در درمان آرتريت روماتوئيد عبارتند از: LI11 – LI15 – ST45 – UB12 – SJ5

ارتباط با ما

تهران - خیابان شريعتي - روبروی مترو شریعتی - کوچه زرین - پلاک 31 - واحد 10
تلفن تماس : 22904799 ، 26414399
پست الکترونیک : info@soozaniran.com

aparat  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی
طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی  طب سوزنی طب سوزنی  طب سوزنی

تمامی حقوق این سایت برای دکتر سید جعفر محقق محفوظ است.